Official

“Official” kelimesi İngilizce kökenli bir sözcük olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “fariza” veya “iş” manaına hasılat. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na denli uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda idare ve hükümet alışverişlerinde kullanılırdı.

Vasat Çağ süresince, “official” kelimesi, hükümet veya kilise aracılığıyla atanmış bir görevliyi tanımlamak midein kullanılmaya temellandı. Bu görevliler, örneğin ülke daireleri veya kiliselerde çeşitli alışverişlerle mesuliyetli olan kişilerdi.

Giderek, “official” kelimesi elan geniş anlamlar kazandı ve resmi veya salahiyettar bir konumda bulunan rastgele bir kişoflaz tanımlamak midein kullanılmaya temellandı. Günümüzde, “official” kelimesi ekseriya hükümet, spor veya iş dünyası üzere resmi bir konumda bulunan kişsonra veya kurumları tanımlamak midein kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Giderek, sözcük resmi veya salahiyettar bir konumda bulunan rastgele bir kişoflaz tanımlamak midein kullanılmaya temellamıştır.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir