Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Yıldız Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Uray Başkanıydı. Anası İsmet Kadın, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak hizmet yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Satma’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Fasıl Başkanı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın evetğu kabil soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin ardından Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç sene Ilişkidat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonrasında eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tababet doktoru olarak mezun olmuştur.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in beraberinde pediatri mahirı evet. Uzmanlık sonrası çallıkışmalarını Harvard Üniversitesi’ne rabıtlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle omuz omuza Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör evet.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne rabıtlı Çocuk Sağlamlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü evet ve bu görevini 1965 seneına kadar sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Orantı Doğu Uran Üniversitesi Mütevelli Astronomi Başkanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Sağlamlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları ciğerin Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektedris Yerleşmiş’nun ilk reisı olarak hizmet aldı. Bu görevini yaklaşık 11 sene sürdürdü. Başkanlığı döneminde muallaöğretimde okullaşma tenasüpında hızlı bir peşış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşdamızlık mirladı. Bilimsel yayınlarda da tehlikeli artımlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün nüshaları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuştur. Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş evetğu Bilkent Üniversitesi Tutum bölümünde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşlarındayken Dünya Esenlik Örgütü’nün organizasyonunda hizmet almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına sahip olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Esenlik Asamblesinde 6 sene süresince Türk delegasyonunun mirkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reisı ve Asamblenin ikinci reisı olarak hizmet almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç periyot, El Kuruluna da dü periyot riyaset karşılayıcı Doğramacı 1968 senesinde mirkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır süresince reis ve genel duraksızörlüğü görevini yürütmüştür. Dirimı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu mirkanlığını yürütürken, Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce mirkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Aracısızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok nüshada ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgiz’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve sıhhat bilimleri alanında çok nüshada ilmî makalesi, yapıt gözü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok güzel derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da meydana getirilen bir törenle namına Amerikan barış, Hak ve Körpegörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabil birşunca devletin reisı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en mualla nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıgiz Parlamentosu ve katı çok ulusal gurur Doğramacı’ya en zikıymet ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye önemli Millet Meclisi namına Devlet Üstün Hizmet Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın yaklaşık 95 yıllık varlıkı çocuklara, kıraylere ve tüm insanlığa özen aşkıyla düntir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye değil dünyanın katı çok ülkesine verdiği özen ve sunmuş olduğu katkılarla sıhhat, terbiye ve ilim ciğerin yarattığı kurumlarla hep kanalırlanacaktır.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir