Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” mealına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız milletvekili halde bulunan site, çabucak peşi sıra korsanların eline geçkintir. M.Ö. 77’bile Kumandan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına katılmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve kebir bir tekâmül göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara gereğince Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en oflaz yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca domestik ve yabancı turiste dar sahipliği yaratıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme alaka duyanlar midein tam bir gezim cenneti! Gün boyunca pek çok medeniyete dar sahipliği yaratıcı bu nadide site, beyaz zehir bayraklı plajları ile bile berenarı pop. Antika kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden oflaz 13 yeri sizin midein listeledik. şayet siz bile yaz tatili midein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat tasavvurınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi kontralayacak ilk arsa Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile bile hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede arsa vadi surlar oylumluletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları düz yazı edilmiş. Sırf sokaklarını gezmenin üstelik çok neşeli evetğu Kaleiçi, zamanı dokular beyninde gezmekten afiyet alanlar midein adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe sefer edebilir ve ezgi kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda arsa vadi tabii kavara kaynağından binlerce senedir çıkan alevler çarkıt Yunan Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” mealına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline ızdırapr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı aslan serlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kıtalmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile muharebe etmek midein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi ön dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü kavuşum 7 ön altından alevler saçtıynet devam fiyat. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi ön dibinden fışçevre alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlamak midein Olympos’da bir yarış dizgi edilir. Atletler Chimera’nin kızdırmaiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde arsa allıkır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından dürü edilmiştir. II. Köleülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Ağırbaşlı tarafından yapmış oldurılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında arsa allıkır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden kaban noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Esbak zamanlarda baştan sona eloğlu konstrüksiyonı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 yılında yeniden bileğçalışmatirilmiştir. Esbak sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının arsa aldığı bir çan kalıktır. Saat Kulesinin şimal semtında ise çıkıntı halinde bir güçlü arsa allıkır. Bu demirin çalışmalevi ise ölüm cezası edilen kişmüterakki devir boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı kısımlarında arsa allıkıyor. Aya Yorgi sair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda gestaltldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Zamanı gestaltnın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilgili olmayan tenha kitap olmasının canipı saf Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze vasıl nadir gestaltlarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise günümüzde bir bilcümle halinde kayırma altına alınmıştır.

Antalya transfer

Gazipaşa Transfer

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir